Poczta elektroniczna liczy już sobie ponad 40 lat.Jednak jest ona wykorzystywana na szerszą skalę od połowy lat 90-tych. Maile stanowią dziś podstawowe narzędzie komunikacji w biznesie. Obecnie z poczty elektronicznej korzysta się przy pomocy serwisów www zwanych również webmailami, jak i przy pomocy programów pocztowych. Który jednak sposób jest bardziej przyjazny dla użytkownika? Jakie programy pocztowe mamy do wyboru? program-pocztowy-jns 

Poczta internetowa to podstawa komunikacji internetowej. Przy jej pomocy przesyłamy dziennie dziesiątki tysięcy wiadomości prywatnych i biznesowych. Zatem do obsługi poczty potrzebujemy dobrego programu pocztowego, czyli klienta pocztowego. Powinny one posiadać kilka ważnych funkcji. Wśród ważnych funkcji wymienić należy przede wszystkim:

 • filtrowanie wiadomości, 
 • obsługa pamięci,
 • oznaczanie wiadomości i nadawców,
 • obsługa wiele kont pocztowych,
 • budowa własnych szablonów wiadomości.

Na rynku jest dostępnych sporo programów pocztowych. Wybór odpowiedniego to ważna decyzja, ponieważ może on nam zdecydowanie ułatwić pracę, jeśli dobrze wybierzemy lub wręcz przeciwnie utrudnić, i stać się źródłem dodatkowych problemów. Zatem jak wybrać program pocztowy, co wziąć pod uwagę? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to jak często wchodzimy na skrzynkę, ile adresów e-mail mamy do obsłużenia i jakie funkcje są nam potrzebne. 

Wśród najpopularniejszych programów pocztowych wymienić można:

 1. Mozilla Thunderbird - program jest łatwy w obsłudze, posiada wiele ciekawych funkcjonalności, a wśród nich segregowanie i grupowanie wiadomości, filtrowanie niepożądanych wiadomości, a nawet dokładanie emotikonów do treści wiadomości. Jest on ciągle rozwijany i ulepszany i automatycznie się aktualizuje.
 2. The Bat! - oferuje dwie wersje: do użytku domowego (wersja Home) i dla biznesu (wersja Pro). Posiada wiele interesujących możliwości m.in. filtrowanie wiadomości, tworzenie kopii zapasowej czy przywrócenie usuniętych danych. 
 3. Outlook - następca Hotmaila, doskonały produkt do użytku biznesowego, pozwala min. na szybkie przeglądanie wiadomości w trybie szybkiego przeglądu, integrację z portalami społecznościowymi, a nawet sprawdzenie prognozy pogody. 

 

Zalety programów pocztowych

Program pocztowy jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do użytku biznesowego. Zapewne jest to przydatne rozwiązanie, jeśli poczta elektroniczna stanowi podstawowe narzędzie do komunikacji miedzy pracownikami, jak i pomiędzy firmą, a Klientami. 

Jakie korzyści mają programy pocztowe? Wśród nich z pewnością wymienić możemy:

 • szybkie wyszukiwanie i filtrowanie wiadomości,
 • możliwość archiwizowania poczty,
 • import poczty z innych aplikacji, 
 • możliwość samodzielnego skonfigurowania sposobu działania programu,
 • nieograniczona pojemność. 

Powyższe możliwości są zdecydowanie polecane w biznesie, gdzie z poczty korzystamy codziennie i ważne jest przechowywanie archiwalnej korespondencji.

 

A może jednak webmail? 

Jak się okazuje czasem korzystanie z serwisów www jest przydatne. Serwisy pocztowe tego typu zaczęły się rozwijać kilka lat temu i obecnie są one porównywalne pod względem funkcjonalności z programami pocztowymi. Kiedy zatem najlepiej ich używać? Jeśli nie korzystamy z poczty zbyt często, i ograniczamy się do zaglądanie do niej kilka razy w tygodniu i wysyłania niewielkiej liczby wiadomości. Drugi powód to częste przemieszczanie się i korzystanie z różnych komputerów i telefonów, z których logujemy się do poczty. Wtedy korzystanie z webmaila jest na pewno lepszym rozwiązaniem.