Opieka informatyczna, spotkać się można również z takimi określeniami jak: outsourcing IT, obsługa informatyczna czy serwis IT, to oddelegowanie zadań związanych z szeroko rozumianym IT do firmy zewnętrznej. Outsourcing wykorzystywany jest w wielu sferach działalności firmy. Jednym z bardziej wymagających obszarów, który firma może powierzyć firmie zewnętrznej jest opieka nad sferą IT. Korzystanie z pomocy specjalistów od IT może przynieść firmie szereg korzyści, a głównie redukcję kosztów, jak i stały dostęp do najnowszych rozwiązań informatycznych

opieka-informatyczna-JNS6

Opieka informatyczna - kto z niej korzysta?

Niestety wiele przedsiębiorstw wciąż ma sporo obaw przed korzystaniem z tego typu rozwiązań. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż wydaje się, że outsourcing, przede wszystkim w zakresie opieki informatycznej, może wydatnie wpłynąć na rozwój biznesu. W dzisiejszych czasach bowiem trudno wyobrazić sobie podmiot gospodarczy nie wykorzystujący w swojej działalności narzędzi informatycznych.


Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Rynku Outsourcingu 2012 z opieki informatycznej dla firm korzysta w Polsce już 68,9% przedsiębiorstw. Wydaje się jednak, że w rzeczywistości liczba ta może być większa, a rozkład odpowiedzi w znacznym stopniu wynika z doboru przedsiębiorstw do badania. Niezależnie od tego widać, że firmy w Polsce coraz częściej decydują się na korzystanie z usług firm zewnętrznych w zakresie profesjonalnej opieki informatycznej, w tym także opieki informatycznej.


Ale czy opieka informatyczna faktycznie się opłaca?


Wyniki badania ukazują korzyści, które ankietowane firmy wskazały jako najbardziej istotne powody korzystania z outsourcingu w ogóle:

Powody: Tak (%) Nie (%)
Redukcja kosztów operacyjnych 56,4 43,6
Przekazanie funkcji trudnych do zarządzania 44,3 55,7
Koncentracja na działalności podstawowej 33,3 66,7
Dodatkowe środki finansowe 24,3 75,7

Z powyższych danych wynika, że najważniejszą korzyścią płynącą z outsourcingu jest redukcja kosztów operacyjnych (56,4%). Zakłada się, że oszczędności klientów korzystających z zasobów zewnętrznych firm mogą sięgać około 10-20%. W przypadku opieki informatycznej oszczędności te mogą być znacznie większe. Niezwykle ważny jest również brak konieczności angażowania własnych zasobów. Dzięki temu firmy mogą znacznie poprawić swoją płynność finansową i uzyskać dodatkowe środki finansowe (24,3%).


Przekazanie funkcji trudnych do zarządzania (44,3%), a taką niewątpliwie jest opieka nad systemami IT, prowadzi do optymalizacji procesów i podniesienia wydajności firmy. Owa optymalizacja umożliwia również skoncentrowanie się w pełni na działalności podstawowej firmy (33,3%).
Wśród ważnych zalet korzystania z outsourcingu i consultingu IT badane firmy wymieniają również:

  • wyższe bezpieczeństwo danych
  • specjalistyczna wiedza zakresu informatyki na wyciągnięcie ręki
  • stały dostęp do nowości w świecie informatyki
  • profesjonalne wsparcia technologicznego
  • wysokiej jakości i niezawodne usługi informatyczne.

Powinniśmy pamiętać, że materia informatyczna firmy może być ważnym atutem budującym przewagę konkurencyjną, ale i stanowić źródło niepowodzeń finansowych i organizacyjnych. Warto więc powierzyć opiekę informatyczną firmy wyspecjalizowanym ekspertom.

 

Poznaj naszą ofertę:

http jns Opieka informatyczna JNS

 

TAGI:

obsługa informatyczna dla firm, obsługa informatyczna dla firm Łódź, obsługa informatyczna dla firm Warszawa, obsługa informatyczna dla firm Częstochowa, obsługa informatyczna dla firm Piotrków Trybunalski, opieka informatyczna łódź, outsourcing it dla firm łódź, wsparcie it dla firm łódź, administracja serwerów, helpdesk it łódź, opieka informatyczna dla firm, outsourcing it warszawa, wsparcie it dla firm, helpdesk it.