Dzisiaj systemy ERP są rozpowszechnionym oprogramowaniem do zarządzania firmą. Jak zaczęła się historia ERP i jak wyglądał szlak do ich obecnej postaci?

photo 2021 07 19 11 10 05

Początki

Historia systemów ERP sięga lat 60. Ich opracowanie rozpoczęło się od stworzenia systemu planowania wymagań materiałowych (MRP) przez producenta maszyn budowlanych J. I. Case we współpracy z IBM. MRP umożliwiały przedsiębiorstwom śledzenie zapasów i produkcji, ale kosztowały drogo i wymagały pracowników do utrzymywania ich działania. Jednak oprogramowanie to pomagało producentom zarządzać procesem zamówień i dostaw produktów do fabryki.

Systemy MRP zyskały popularność w latach 70-tych, ale technologia ta pozostała ograniczona do dużych firm, które dysponowały budżetem i zasobami.

W latach 80. pojawiły się pierwsze systemy planowania zasobów produkcyjnych (MRP II), które wspierały procesy produkcyjne wykraczające poza zapasy i zaopatrzenie w surowce. Systemy MRP II pozwoliły na koordynację pracy różnych działów i bardziej zaawansowane możliwości planowania produkcji.

 

Ukształtowanie systemu

W latach 90. firma badawcza Gartner stworzyła termin "planowanie zasobów przedsiębiorstwa" - ERP. Nowa nazwa wskazywała na to, że wiele firm - nie tylko produkcyjnych - korzystało z tej technologii, aby zwiększyć wydajność całej swojej działalności. Wtedy systemy ERP przyjęły swoją obecną formę - jednolitej bazy danych z całej firmy, umożliwiającej automatyzację różnych procesów.

W latach 2000 ERP stało się internetowym systemem, który mógł pobierać dane z zewnętrznych źródeł, w tym CRM, ecommerce, SCM i HCM.

Dzisiaj systemy ERP są obszernymi repozytoriami informacji o wydajności każdego aspektu działalności, od sprzedaży i marketingu do rozwoju produktu.

 

W zakresie naszych usług oferujemy wdrożenie systemów ERP Streamsoft.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapraszamy do kontaktu:

  • tel. 42 209 27 01,
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zobacz więcej:

System ERP Streamsoft