Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze dane mają określoną żywotność. Archiwizacja danych przychodzi nam z pomocą. Aby zapewnić sobie możliwość ich odczytania i skorzystania z nich należy stosować nośniki, na których będziemy zapisywali kopie zapasowe naszych danych. Ważnym elementem jest również korzystanie z formatów danych, które pozwolą nam na odczytanie po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach.  Archiwizacja-danych-JNS

Archiwizacja danych - dostępne nośniki

Dane można archiwizować na nośnikach różnego rodzaju. Najczęściej używanymi są: 

  • dysk twardy,
  • dysk SDD,
  • pendrive,
  • dysk USB,
  • płyty DVD. 

Optymalny nośnik powinien być przede wszystkim wysoce wydajny, bezpiecznie przechowywać zapisane na nim dane i mieć wystarczającą pojemność. Wydajność nośnika to czas, którego urządzenie potrzebuje, aby zapisać dane. Nikt z nas chyba nie chciałby przecież marnować czasu w oczekiwaniu na zapisanie danych. Każdy z tych nośników ma oczywiście swoje zalety, jak i wady. Nie ma jednak nośnika, który byłby idealny w każdym zakresie. Warto korzystać z kombinacji różnych rodzajów nośników, by w pełni się zabezpieczyć. 

 

Archiwizacja danych - od czego zacząć?

Może zabrzmi to banalnie, ale dane, które zamierzamy zarchiwizować należy odpowiednio przygotować. Koniecznie należy posortować je w odpowiednich folderach, tak byśmy po kilku latach nie musieli przeszukiwać całego nośnika, by znaleźć jedno zdjęcie. Warto założyć oddzielne foldery dla zdjęć, muzyki czy filmów. Foldery zdjęć można opisywać np. według dat i miejsc, w których zostały wykonane, a nawet według aparatów, którymi zrobiono zdjęcie, w przypadku większej ilości używanych urządzeń. Ważne jest nadanie nazwy, po której łatwo rozpoznamy zawartość folderów i plików.  

 

Odpowiedni format danych 

Nawet jeśli wybierzemy odpowiedni nośnik danych, a skorzystamy z formatu danych, który nie jest obsługiwany przez współczesne programy może się okazać, że nasze dane staną się bezużyteczne. Warto co kilka lat zaglądać do archiwum danych i sprawdzać, czy możemy je odczytać. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że zapisane dane będziesz mógł odczytać w przyszłości dokumenty zapisuj w formacie PDF/A. Różni się on od zwykłego formatu PDF możliwością podejrzenia czcionek, które zostały użyte w tekście, jak również pewnością, ze użyta kolorystyka, układ graficzny czy rozmiary pozostaną niezmienione. PDF/A daje również gwarancję, że dokument będzie tak samo wyglądał na każdym komputerze. Pliki multimedialne, takie jak zdjęcia warto zapisywać w formacie JPG. Do zapisania muzyki najlepiej używać formatu MP3, z kolei dla plików wideo najlepiej stosować MPEG-2. 

 

Archiwizacja danych w firmie

Działalność każdej firmy opiera się na tworzeniu setek tysięcy bajtów danych. Dane te zazwyczaj stanowią wartość nie do przeceniania, a ich utrata spowodowałaby ogromne straty, a często brak możliwości dalszego funkcjonowania. Powoduje to konieczność korzystania z różnych sposobów archiwizacji danych, która uchroni przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji. Powoduje to konieczność archiwizowania danych nie tylko prywatnych, ale również firmowych. Obecnie firmy generują olbrzymie ilości danych, co powoduje, że ich przechowywanie staje się coraz bardziej wymagające. W tym przypadku archiwizowanie na nośnikach przedstawionych wcześniej nie sprawdzi się. Tutaj najlepiej korzystać z archiwizacji danych na serwerach i z profesjonalnych systemów do archiwizacji i backupu danych. Takie systemy oferuje między innymi nasza firma. 

 

Poznaj nasz system do archiwizacji danych:

http jns Archiwizacja danych JNS