Bezpieczeństwo naszych komputerów powinno stanowić dla nas najwyższą wartość podczas aktywnego surfowania w internecie. W sieci działają cyberprzestępcy, którzy mają możliwości ataku na użytkowników sieci internetowej. Z kolei szkodliwe oprogramowanie często działa tak, że nie mamy świadomości zagrożenia i nie jesteśmy w stanie go wykryć. Konieczne jest zatem stosowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego np. ESET.   ochrona-antywirusowa-ESET

 

Niebezpieczeństwo na portalach społecznościowych

Nowe technologie, takie jak tablety, czy smartfony mają coraz więcej użytkowników i zwolenników. Niekwestionowanym faktem jest, że podbijają rynek i stanowią doskonałe narzędzie do komunikacji, ułatwiają naukę i komunikację. Tymczasem są one potencjalnym celem ataku, ze względu na słabszą ochronę w porównaniu do tradycyjnych komputerów. Użytkownicy urządzeń mobilnych nie przywiązują tak dużej wagi do ochrony antywirusowej, jak użytkownicy komputerów. Z badań wynika, że tylko 30 % urządzeń mobilnych jest chronionych oprogramowaniem antywirusowym, podczas gdy ochroną tą objęte jest ponad 80% komputerów. 


Potencjalne zagrożenie może czyhać na nas również na portalach społecznościowych. 15% użytkowników tego typu portali wskazuje, że spotkali się z włamaniem na ich prywatne konta, natomiast 10 % zetknęło się z fałszywym łączem. Zdarzają się również próby wyłudzenia pieniędzy lub danych osobowych użytkowników.


Zagrożenie czyha na nas nie tylko na stronach www, portalach społecznościowych, ale również w popularnych wśród użytkowników internetu menedżerach pobierania plików. W ostatnim czasie firma ESET wykryła na przykład w Orbit Downloader niepokojącą zawartość. Jest to kod, który atakuje komputer użytkownika i sprawia, że zamienia się on w broń w rękach cyberprzestępcy. Komputer może być wykorzystany bez wiedzy i zgody użytkownika do ataku na strony rządowe, czy banków. ESET zaleca wszystkim posiadaczom Orbit Downloader jak najszybsze usunięcie go ze swoich urządzań. Oprogramowanie antywirusowe ESET postrzega ten program jako potencjalnie niebezpieczny i uniemożliwia już nawet jego pobranie

 

Bezpieczne hasło

Jak sie bronić? Podstawową kwestią jest stosowanie silnych haseł. Niestety wielu użytkowników nadal używa haseł, które można łatwo rozszyfrować. Według badań, które przeprowadziło Google w Wielkiej Brytanii, najczęściej na hasła dostępu używane są:

  • imiona zwierzaków,
  • ważne daty,
  • daty urodzin bliskich nam osób,
  • imiona dzieci,
  • miejsce, w którym sie użytkownik się urodził,
  • imię męża, partnera,
  • słowa "hasło', "password".

Hasła powinny mieć również  odpowiednią długość. Z tego powodu tez wiele portali stosuje ograniczenie co do minimalnej długości hasła. Często jednak ważniejsza od długości hasła jest jego jakość, czyli dostatecznie skomplikowanie, które uniemożliwi łatwe i szybkie rozszyfrowanie. Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest stosowanie haseł identycznych jak login.


Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniają hasła składające się z małych i wielkich liter, cyfr, a również zawierające znaki specjalne. Łatwym sposobem na stworzenie takiego hasła jest wykorzystanie jakiegoś słowa występującego w języku. 


Przykład: smartfon = sM@RtF0n

 

Ważną kwestią jest również stosowanie innego hasła do każdego portalu, na którym się rejestrujemy. Wydaje się, że dobrym sposobem może być stosowanie haseł, które nie są możliwe do zapamiętania. Jednak w tym przypadku użytkownik sam może wpaść w swoje sidła, bo czy ktoś jest w stanie zapamiętać takie hasło?

 

l@%)($nQd97@&


Należy również pamiętać, że haseł dostępu nie powinniśmy zapisywać w notatnikach, czy na kartkach.  W najmniej oczekiwanym dla nas momencie mogą one wpaść w niepowołane ręce i zostać wykorzystane przeciwko nam. Niezawodne oprogramowanie antywirusowe


Programy antywirusowa pozwalają na pełną ochronę prywatności, nie obciążają systemu i chronią przed zagrożeniami. Stanowią doskonały sposób na ochronę i pomagają nam w walce z zagrożeniami. Najlepsze programy antywirusowe ostrzega nas przed wejściem na zainfekowane strony, ja również usuwa wirusy, spyware czy trojany. 

 

Poznaj oprogramowanie antywirusowe ESET:

http jns Rozwiązania ESET