#LexUber - przemyślane zmiany?

Ustawa „Lex Uber” weszła w życie 1 stycznia 2020r. Podmiotom wykonującym pośrednictwo przed tą datą przysługuje 3-miesięczny okres przejściowy. Należy pamiętać, iż jest to czas na uzyskanie licencji pośrednika w przewozie osób, natomiast pozostałe wymagania związane z posiadaniem licencji taxi, przez osoby chcące być taksówkarzem obowiązują od dnia 1 stycznia 2020r.


 

3-miesieczny okres przejściowy dobiega końca, równocześnie pojawiają się mankamenty związane ze zmianami dot. Lex Uber.


Połączenie rozliczenia opłaty za przejazd z wprowadzeniem wirtualnej kasy fiskalnej, zgodnie z nowymi regulacjami, uniemożliwi fiskalizację opłat w tradycyjny sposób – na kasach fiskalnych, z których korzystają aktualnie wszyscy taksówkarze.
Dochodzi zatem do sytuacji, w której przepisy dotyczące wprowadzenia wirtualnej kasy fiskalnej blokują te, odnoszące się do aplikacji mobilnej. Co z tego wynika?
W praktyce kierowcy chcący skorzystać z możliwości pracy z aplikacją i wirtualną kasą fiskalną za pewne będą musieli wstrzymać się z owymi zmianami. Trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami związanymi z pojazdem i ubezpieczeniem OC i AC dla taksówkarzy a także z kosztami wiążącymi się z opóźnieniem rozporządzenia o wirtualnych kasach fiskalnych, tj. taksometr oraz tradycyjna kasa fiskalna.

Jasna strona ustawy
Pomijając pewne utrudnienia związane z ustawą „Lex Uber” warto pamiętać, iż ma ona wyrównać szanse i zapewnić sprawiedliwą konkurencję, biorąc pod uwagę regulacje mające na celu ułatwienie dostępu do zawodu taksówkarza, jednak dotychczasowi przewoźnicy osób zobowiązani są do przestrzegania tych samych wymagań ustawowych i technicznych, które dotyczą wszystkich licencjonowanych taksówkarzy.

 

 

 

Szukasz systemu dystrubucji zleceń taxi - dowiedz się więcej na stronie: taxibasic.pl

 system taxi