Aktualne wyzwania branży budowlanej
Branża budowlana od zawsze była filarem gospodarki, a jej wpływ na tworzenie PKB jest nie do przecenienia. Według danych NBP, w 2021 r. czysty udział budownictwa w PKB wyniósł 5,2%, jednak skumulowany wpływ sektora wynosił już między 12 a 15%.
Mimo to budownictwo zmaga się z licznymi problemami, które z roku na rok wydają się tylko pogłębiać. Dołujące wskaźniki koniunktury, produkcji, zamówień i sytuacji finansowej to obraz sytuacji, który smuci nawet największych optymistów.
Kluczowe przyczyny problemów w branży budowlanej
1. Inflacja
Gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych, energii i paliw stał się jednym z największych wyzwań dla firm budowlanych. Znacząco podniósł koszty realizacji inwestycji, co bezpośrednio wpływa na ich rentowność. Firmy zmagają się z koniecznością renegocjacji kontraktów i szukania oszczędności, aby móc zrealizować projekty w planowanym budżecie.
2. Sytuacja geopolityczna
Niestabilność polityczna, zwłaszcza wynikająca z wojny na Ukrainie, wprowadziła dużą niepewność na rynku surowców i pracowników. Zakłócenia w dostawach materiałów, czy wzrost kosztów negatywnie wpłynęły na tempo realizacji projektów budowlanych i ich opłacalność.
3. Brak trwałego wsparcia rządowego
Choć rząd podejmuje próby wsparcia sektora budowlanego, brakuje długofalowych, stabilnych programów, które przynosiłyby realne korzyści firmom budowlanym. Częste zmiany w regulacjach oraz niesprzyjająca polityka fiskalna zmuszają przedsiębiorstwa do radzenia sobie w nieprzewidywalnych warunkach.
Jak system CRM pomaga firmom budowlanym rozwiązać problemy?
Każdy przestój oznacza dla firmy budowlanej straty finansowe, a w skrajnych przypadkach nawet kary kontraktowe. Rozwiązaniem tych problemów może być inwestycja w nowoczesne narzędzia zarządzania projektami, takie jak systemy CRM.
1. Centralizacja informacji
System CRM umożliwia dostęp do wszystkich danych dotyczących projektów, dostawców, pracowników oraz harmonogramów w jednym miejscu. Dzięki temu każdy członek zespołu może w każdej chwili skorzystać z aktualnych dokumentów, minimalizując przy tym potencjalne pomyłki.
2. Lepsze zarządzanie zadaniami
CRM pozwala na przypisanie konkretnych zadań do odpowiednich pracowników. Spersonalizowane profile umożliwiają śledzenie postępów w realizacji zadań, co z kolei pomaga zwiększyć efektywność, jak i lepiej zarządzać zasobami ludzkimi.
3. Usprawnienie obiegu informacji
Dzięki CRM wszystkie komunikaty między pracownikami, dostawcami i podwykonawcami są zintegrowane w jednym systemie. Eliminuje to ryzyko przestojów spowodowanych brakiem informacji oraz zwiększa przejrzystość działań na każdym etapie realizacji projektu.
4. Automatyzacja powtarzalnych zadań
System CRM pozwala na automatyzację wielu powtarzalnych czynności, takich jak generowanie raportów, przypomnienia o terminach, czy kontrolowanie dostępności materiałów.
System CRM jako narzędzie zwiększające atrakcyjność firmy na rynku pracy
Z punktu widzenia pracodawcy, wdrożenie systemu CRM może również pozytywnie wpłynąć na postrzeganie firmy na rynku pracy. W 2023 roku branża budowlana mierzyła się z ogromnym problemem braku wykwalifikowanych pracowników.
Jak podkreśla Léna Guyon z Europejskiej Federacji Przemysłu Budowlanego (FIEC), nowoczesne technologie i odpowiednie szkolenia pracowników są kluczowe, aby przyciągnąć młodych ludzi do branży budowlanej. Wprowadzenie systemu CRM zwiększa komfort pracy, a to z kolei wpływa na wzrost zainteresowania firmą jako potencjalnym pracodawcą.
Digitalizacja to klucz do przyszłości branży budowlanej, a systemy CRM mogą stać się jej fundamentem.
Zainwestuj w przyszłość swojej firmy już dziś, wybierając rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb – skontaktuj się z nami!
tel. 42 209 27 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Formularz kontaktowy
Czytaj więcej:
Systemy CRM – sprawdź jak działają i dlaczego są kluczowe dla usprawnienia pracy twojej firmy Wdrażanie systemów CRM: najlepsze praktyki i najczęstsze błędy
Zaobserwuj nas na Linkedin